Kviečiame į R. Kamuntavičiaus knygos „Gudijos istorija“ pristatymą

2022 m. spalio 19 d.

Spalio 21 d. (penktadienį) 17.30 val. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo erdvėje vyks Rūsčio Kamuntavičiaus knygos „Gudijos istorija“ pristatymas. Knygos autorių Vytauto Didžiojo universiteto docentą dr. R. Kamuntavičių kalbins Nacionalinės bibliotekos Lituanistikos skyriaus vyriausiasis metodininkas-tyrėjas, VDU istorikas dr. Tomasz Blaszczak. Taip pat dalyvaus VDU politologas doc. dr. Andžej Pukšto ir fotografas, vertėjas Andrei Antonau.

Iki šiol nė vienas Lietuvos istorikas nėra publikavęs išsamios Gudijos istorijos sintezės. Nėra net vertimų iš užsienio kalbų. Taip nutiko, nors nuo XIII amžiaus šiandieninių lietuvių ir gudų protėviai šimtmečius gyveno bendroje valstybėje – Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Pirmą kartą istorijoje abi tautos viena nuo kitos buvo atskirtos tik tarp Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo. Antrą kartą politinė atskirtis įvyko po 1990-ųjų ir tęsiasi iki šiol. Jokia kita kaimyninė tauta – nei latviai, nei lenkai, nei rusai – neturėjo tokios ilgos bendros istorijos su lietuviais.

Ši Gudijos istorija skirta palyginti lietuvišką ir gudišką pasakojimą apie iš esmės bendrą praeitį, apimančią Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus. Kodėl šie pasakojimai skiriasi? Kas lemia, kad Lietuvoje nusistovėjo vienos, o Gudijoje kitos „tiesos“? Kokią įtaką tai daro tautų formavimuisi ir bendravimui vienai su kita? Daugiausia dėmesio skiriama XIX, ypač XX, amžiaus abiejų tautų istorinei raidai – kokie buvo panašumai, kaip radosi ir plėtojosi skirtumai.

Knygą išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras

Renginio organizatorius Lietuvos nacionalinė biblioteka


Nuotraukų galerija