Nacionalinėje bibliotekoje pristatoma knyga, kurioje skelbiamas A. Smetonos vairuotojo dienynas

2022 m. gegužės 12 d.

Nacionalinėje bibliotekoje 2022 m. gegužės 18 d., trečiadienį, 17.00 val. bus pristatoma istoriko dr. Alfonso Eidinto knyga, kurioje skelbiamas A. Smetonos vairuotojo dienynas.

Knygoje „Antanas Smetona ir Justas Paleckis istorijos dramoje. Prezidento vairuotojo užrašai“ pirmą kartą skelbiamas unikalus dokumentas – prezidento vairuotojo Jono Balčiūno kelionių dienynas arba automobilio K360 borto žurnalas. Atskleidžiamas antrasis Antano Smetonos aplinkos ratas – Prezidentūros svečiai, giminės, adjutantai, gydytojai, prezidento dvaro, vadinamojo Užugirio kiemo, architektai, technikai, sodininkai, miškininkai, tarnai, vairuotojai. Šis ir kiti iki tol neskelbti dokumentai leidžia skaitytojui įdėmiau pažvelgti į prezidento A. Smetonos aplinką Kaune ir vasaros rezidencijoje.

Būtent Prezidentūros vairuotojams Jonui Abeltiniui ir J. Balčiūnui teko iš arti patirti Lietuvos virsmą iš nepriklausomos valstybės į sovietinę respubliką. 1940 m. birželio 15-ąją nuvežę prezidentą prie Vokietijos sienos šie vyrai grįžo į Kauną ir neturėdami pasirinkimo vėliau vežiojo „naujos“ valdžios vadovą Justą Paleckį, jo šeimos narius ir kitus sovietizuojamos Lietuvos pareigūnus. O gal turėjo pasirinkimą? Knygoje pateikiami dokumentai padės atsakyti į šį ir kitus klausimus.

Priešingų polių atstovų sugretinimas knygoje turi ir dar vieną prasmę: 1940 m. vasaros įvykiai – tai ne tik prezidento A. Smetonos drama, bet ir krašto administracijos, visos lietuvių tautos tragedija, kurioje nebuvo nugalėtojų. Ta drama įvairiais aspektais smogė tiems, kas svajojo nuversti Smetonos režimą ir patį prezidentą, ir tik nominaliai „atėjusiems į valdžią“ opozicionieriams. Kelias dienas triumfavę, apsvaigę nuo greitų pokyčių, dėl įsiveržusios svetimos jėgos gavę pirmuosius postus šalyje J. Paleckis, Vincas Krėvė-Mickevičius ir kiti greitai suprato esantys SSRS marionetės, o Maskva, legalizavusi ir pasitelkusi negausią komunistų partiją, jų rankomis palaidojo didžiausią XX a. lietuvių tautos laimėjimą – Lietuvos valstybės nepriklausomybę.

Knygą išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras. Leidinys gausiai iliustruotas nuotraukomis, skiriamas mokslo visuomenei, studentams, tyrinėtojams, istorikams ir politologams, visiems, kurie domisi Lietuvos istorija.

Renginyje dalyvaus knygos autorius istorikas, rašytojas, diplomatas dr. A. Eidintas, Vilniaus universiteto profesorius, filosofas, politologas dr. Alvydas Jokubaitis.

 

Trumpai apie renginį

Data – gegužės 18 d.

Laikas –17 val.

Vieta –Renginių erdvė, III a.

Trukmė – 1,5 val.

Dalyvavimas – įėjimas laisvas


Nuotraukų galerija