Gimtoji kalba Nr. 6

Gimtoji kalba Nr. 6

 • Metai:
  2017
 • ISBN:
  ISSN 0868-5134
 • Puslapių skaičius:
  32
 • Įrišimas:
  Minkštas viršelis
 • Formatas:
  164x235 mm
 • 1.06 €
Kiekis:

Irena Smetonienė. Kaip kinta asmeninių įvardžių vartojimas mokslinio stiliaus tekstuose  3

Pagal stiliaus normų griežtėjimą funkcinių stilių vartojimo sričių eilė išrikiuota tokia tvarka: buitinė sritis → publicistikos → mokslo → administracinė sritis. Tikriausiai nė vienam mokslinio teksto autoriui net nekilo klausimas, kaip tokios griežtos normos dera su pačia stiliaus samprata: individuali kalbos raiškos priemonių sistema, reiškiama žodžiu arba raštu ir būdinga tam tikrai kalbos vartojimo sričiai. Tačiau jau XX a. pabaigoje pastebėta, kad šių sričių ribos trinasi, atskirų funkcinių stilių žanrai myšta, perima vienas kito raišką ir tai nebelaikoma normos pažeidimu. Šiuolaikinį mokslinį stilių, kaip ir visus socialinius santykius, veikia bendrieji kalbos vartojimo įpročiai – visuomenės kalbinės elgsenos stereotipai, kalbinis žmogaus prisitaikymas prie visuomeninių aplinkybių. Dabartiniuose moksliniuose tekstuose stilistinių ypatybių ir asmeninių įvardžių vartojimo santykis priklauso nuo žanro, temos, kalbos formos, autoriaus individualybės.

Aurelija Gritėnienė. Vaikų ir jaunimo literatūra 2016-aisiais: kalbos perlai ir pelai    7

Pernai buvo išleista ne viena lietuvių vaikų ir jaunimo literatūros kūrėjų knyga, skaitytojus patrauksianti ne tik įdomiu, prasmingu turiniu, bet ir gyva, vaizdinga, taisyklinga kalba. Bibliotekų ir kny­gynų lentynose neturėtų užsigulėti geriausios 2016 m. vaikų ir paauglių knygos: Ilonos Ežerinytės „Sutikti eidą“, „Šunojaus diena“, Tomo Dirgėlos „Domas ir To­mas. Dingusios šluotos byla“. Patys mažiausi skaitytojai ir jų tėveliai tikrai nenusi­vils, paėmę į rankas geriausią praėjusių metų knygą mažiausiems skaitytojams – Giedrės Rakauskienės „Dramblį ir antį“. Kokia vaizdinga, turtinga ir tapybiška gali būti kalba, įsitikins tie, kas ryšis įveikti Neringos Vaitkutės trilogijos trečiąją dalį „Devynetas tamsos nešėjų“. Tikrai savo skaitytoją ras Unės Kaunaitės „Laiš­kai Elzei“, Dainos Opolskaitės „Ir vienąkart, Riči“, Renatos Šerelytės „Žvaigždžių medžiaga“, Danguolės Kandrotienės „Aitvarų diena“, Selemono Paltanavičiaus „Tukas lieka vienas“. Akis ir širdis džiūgaus vartant gražiausią metų knygą – Eve­linos Daciūtės pasaką „Laimė yra lapė“. Gudrioji šios knygelės lapė sako, kad „vis­kas priklauso nuo to, iš kur pažiūrėsi – iš viršaus ar apačios, iš kairės ar dešinės“. Straipsnyje į vaikų literatūrą žvelgiama iš kalbinės pusės: kas labiausiai džiugino skaitant 2016 m. knygas, o kas liūdino ar net piktino.

Recenzijos

Laisvalaikio pagrindai (Rita Urnėžiūtė)             15

Nagrinėjama vadovėlio, skirto būsimiesiems laisvalaikio ir pramogų organizatoriams, kalba.

Atgarsiai

Tema sau, tekstas sau, arba Kalba, kokios mokytojai nemoko (parengė Rita Urnėžiūtė)    20

Skelbiamos mokytojų pastabos apie lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos medžiagą, nusipirktą iš tokių užduočių kūrėjų svetainės.

Kronika      28

Birželio mėnesio kronikos skyrelyje „Konferencijos, renginiai“ Jurgita Jaroslavienė ir Nadežda Morozova pasakoja apie Anatolijaus Nepokupno atminimui skirtą konferenciją „Baltų ir slavų kalbos ir tarmės Vidurio Europos erdvėje“, o Aurelija Gritėnienė ir Vilija Sakalauskienė apžvelgia Vroclave, IV tarptautiniame lituanistų kongrese, skaitytus kalbininkų pranešimus.

 

Jūsų įvertinimas

Blogas Geras

NAUJOS KNYGOS

Kaina: 1.06 €

Saulius Grybkauskas, Mindaugas Tamošaitis ir kiti

Kaina: 16.35 €

Danguolė Mikulėnienė

Kaina: 18.53 €

Artūras Slapšys, Alvydas Tamošiūnas ir kiti

Kaina: 6.05 €

Kaina: 1.06 €

Kaina: 1.06 €

Alfredas Bumblauskas, Alfonsas Eidintas ir kiti

( 1 )

Kaina: 15.26 €

Kamil Janicki

Kaina: 18.53 €