Pristatyta naujausia knyga apie prezidentą Antaną Smetoną

Ukmergietis

Vitalija Čepaitė

2012 balandžio 2 d.

 

Antanas Smetona - ryškų pėdsaką XX a. tarpukario Lietuvos Respublikos istorijoje palikęs prezidentas, kurio darbai ir likimas vis dar domina ne tik istorijos profesionalus. Ilgai keliavusi per Lietuvą, rajono viešojoje bibliotekoje buvo sutikta dar viena šią asmenybę aprašanti knyga "Antanas Smetona ir jo aplinka" bei garbus jos autorius - profesorius, diplomatas A.Eidintas. 

Knygos autorius, džiaugsmingai sveikindamas susirinkusius ukmergiškius, prisiminė Ukmergėje jau lankęsis 1989 metų rugpjūčio 6d.: kuomet buvo surengta iškilų kraštietį menanti konferencija. Šįkart diplomatas bibliotekoje vėl pristatė naujausias savo mokslines įžvalgas, naujojoje knygoje, kaip pats sakė, "lukštendamas" tikrąjį Smetoną - su jo pliusais ir minusais.

Pirmąjį knygos variantą parašęs dar 1990 metais, šįkart A.Eidintas, pasitelkdamas į pagalbą vaizdingų novelių principą ir gausią istorinę literatūrą, svarsto, kokia prezidento vieta tautos ir valstybės istorijoje, neaplenkiant lietuvių tautos atgimimo ir nepriklausomos Lietuvos sukūrimo XXa. "Kodėl istorikai apie A.Smetoną rašė ir rašys? - Be A.Smetonos XX a. istorijos parašyti neįmanoma. Šiandien turime puikias galimybes studijuoti savo istoriją, nebijodami sklaidyti jos puslapių. Iš istorijos reikia pasimokyti, mokėkim naudotis laisve ", - mintis dėliojo svečias. Naująsis istorijos veikalas buvo sėkmingai įvertintas ir šių metų knygų mugėje.

Renginys sulaukė Ukmergės rajono savivaldybės administracijos darbuotojų, miesto mokyklų mokytojų dėmesio, atvyko gražus būrelis iš Užugirio krašto - Antano Smetonos tėviškės, koncertavo Meno mokyklos auklėtiniai. Autoriui gražių žodžių negailėjo Lietuvos tautininkų Ukmergės skyriaus atkūrėjas Br. Kaselis, istorikas, rajone žinomas fotografas ir A.Eidinto studijų draugas St.Budraitis, kartu su popietės šeimininku atvykęs Seimo narys Gintaras Songaila, Antano Smetonos gimnazijos istorijos mokytojas V.Čiulada, Deltuvos kultūros almanacho "Eskizai" vyriausiasis redaktorius V.Česnaitis, tautodailininkė O.Kujelienė. Kadangi artėja 140 - tasis prezidento gimtadienis, knygos pristatymo metu nuskambėjo pasiūlymas išleisti ir fotografijų albumą, kuriame būtų skiriama daugiau dėmesio Ukmergei ir prezidento vizitams mūsų mieste.

Šaltinis: http://www.ukmergietis.lt/naujienos/naujienos_/pristatyta-naujausia-knyga-apie-prezidenta-antana-smetona/