Chemijos terminų aiškinamasis žodynas – kartų darbų tąsa

Gediminas Zemlickas

 

Iš pokalbio su žodyno specialiąja redaktore, MELI vyresniąja moksline redaktore Regina Mudėniene.

Ar žodynai išgelbės mokslo kalbą?

Kalbininkai, terminologai skundžiasi, kad Lietuvos spaudoje neberanda chemijos ir biochemijos srities straipsnių. Mūsų mokslininkai taip sparčiai nuskubėjo į Europą, kad greitai liausis rašę straipsniu gimtąja kalba. Tada lietuvių mokslo kalbos neišgelbės nė geriausi žodynai.

Žinoma, Žodyne daug tarptautinių žodžių, nes be jų neapsieisime. Pavyzdžiui, rektifikavimo ar distiliavimo nepakeisime suskirstymu į sudedamąsias dalis ar garinimu. Svarbu, kad šie žodžiai būtų taisyklingai vartojami. Kalba gyva, terminai kuriami: štai vietoj sekvenavimo pateiktas labai gražus lietuviškas terminas – sekoskaita (baltymo amino rūgščių arba nukleorūgščių nukleotidų sekos nustatymas). Didelis Žodyno privalumas yra jame pateikti kiekvienos sąvokos apibrėžimai.

Visuotinis anglų kalbos skverbimasis gal pakeis ir mūsų požiūrį į lietuviškų žodynų rašymą? Atkris būtinybė.

Jei taip galvos dauguma, taip ir bus. Lietuviški beliks gal tik jungtukai ir prielinksniai, o tekste bus tik tarptautiniai terminai su lietuviškomis galūnėmis.

Ar sudėtingesni terminai, sąvokos neatbaidys moksleivių?

Nemanau. Pagaliau juos reikia pratinti jau mokyklos suole domėtis kaip, kas, kodėl taip, o ne kitaip rašoma, ką tas žodis reiškia. Dabar daug paviršutiniškos literatūros, tiesa, gal ir į gražius viršelius „įpakuotos“.

Mokslo populiarinimo reikalai Lietuvoje tikriausiai išgyvena ne pačius geriausius laikus. Kartais atrodo, kad daugiau rūpinamasi į laikraščius ir žurnalus kuo gausiau pribrukti horoskopų ir nieko bendro su moksliniu pažinimu turinčiu skaitalu.

Visuomenei labai reikia enciklopedijų, žodynų, žinynų. Tas ypač matyti per kasmetines tarptautines knygų muges Litexpo rūmuose. Rašant mokslo populiarinimo straipsnius svarbu vartoti taisyklingus terminus, tai privalu ir mokykliniams vadovėliams – chemijos, fizikos – tą patį daiktą, medžiagą ar reiškinį chemikai, biologai ir fizikai turi vadinti tuo pačiu vardu.

 

Mokslo Lietuva, 2003 05 01