„100 iškiliausių Lietuvos žmonių“

Aistė Almanaitė, 15 min.lt

2009-11-11

 

Lietuvos knygynuose pasirodė šalies vardo tūkstantmečio proga išleista knyga „100 iškiliausių Lietuvos žmonių“. Gausiai iliustruotame albume sudėtos 100 labiausiai šaliai nusipelniusių asmenų, gyvenusių nuo karaliaus Mindaugo laikų iki XX a. pabaigos, biografijos.

 

Albumą tūkstantmečio proga nusprendė išleisti Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas (MELI). „100 iškiliausių Lietuvos žmonių“ – tai pažintinis gausiai iliustruotas leidinys, skirtas Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui. Siekėme ne tik pirmą kartą vienoje knygoje populiariai pristatyti žymiausius mūsų šalies asmenis, bet ir per jų biografijas išryškinti esminius Lietuvos istorijos, visuomenės, kultūros raidos momentus“, – pasakojo MELI vadybininkė Inga Zaurakaitė.

Anot jos, MELI pateikė apie 300 kandidatų, o Lietuvos mokslų akademijos tikrieji nariai, nariai korespondentai ir ekspertai atrinko 100 asmenų, kurie pakliuvo į knygos puslapius. Knygoje rašoma apie Lietuvos valstybės veikėjus nuo Lietuvos karaliaus Mindaugo ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių iki Lietuvos Respublikos prezidentų, apie žymiausius visuomenės, Bažnyčios veikėjus, mokslininkus, menininkus, savo veikla ar kūryba labiausiai nusipelniusius Lietuvai ir garsinusius jos vardą pasaulyje.

„Išskirtinis aspektas yra tai, jog knygai rinkome tik mirusius žmones. Paskutinis, naujausių laikų asmuo, patekęs į knygą – Romas Kalanta. Be abejonės, buvo daug diskutuota apie tokius asmenis kaip Vytautas Kernagis ar Jurga Ivanauskaitė, tačiau nusprendėme apriboti laiko tarpsnį iki XX a. pabaigos“, – teigė I.Zaurakaitė. Jos tvirtinimu, tokia strategija buvo pasirinkta todėl, kad nežinia, kaip neseniai mirę ir šiandien gerbiami asmenys bus vertinami po kelių dešimtmečių.

„Tiems, kurie turi priekaištų, kad vienas ar kitas žmogus nepakliuvo į albumą, siūlyčiau įsigyti enciklopediją „Lietuva“, kurioje aprašyti 10 tūkst. Lietuvos žmonių“, – siūlė I.Zaurakaitė. Pirmasis enciklopedijos tomas išleistas 2008 metais, antrasis planuojamas vasario mėnesį vyksiančiai Knygų mugei, o trečiasis, paskutinis, – 2012 m.

Tuo metu 2 tūkst. egzempliorių tiražu išleistą „100 iškiliausių Lietuvos žmonių“ jau galima įsigyti Lietuvos knygynuose. Knygą leidusios leidyklos knygyne albumo kaina – 100 Lt.

 

Šaltinis:  http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/56/65109/