„Gimtoji kalba“ Nr. 3
0
Aprašymas

„GIMTOJI KALBA“ NR. 3 PDF FORMATU



Gabrielė Aputytė. Meilė, prestižas ir konservų receptas 3

Žmonės įvairiai reaguoja į tarmes. Vieni sakosi jaučiantys tarmėms alergiją, kiti drąsiai naudojasi jomis savo kūryboje. Straipsnio autorė kviečia išgirsti tarmiškais tekstais grįstą šiuolaikinę įvairių muzikos žanrų bei stilių kūrybą.



Aktualijos

Žydų kultūrinių realijų lietuviškų pavadinimų rekomendacija – ilgo darbo rezultatas (Lara Lempertienė, Akvilė Grigoravičiūtė, Aušra Pažėraitė, Aistė Pangonytė, Danutė Liutkevičienė, kalb. Rita Urnėžiūtė) 7

„Visuomenėje labai jaučiamas didelis noras pažinti žydų kultūrą ir istoriją, taip pat gaunama daug klausimų dėl įvairuojančių terminų, teikiamų literatūroje, žmonės sunkiai orientuojasi tarp verstinės literatūros ir Lietuvoje kuriamų tekstų realijų. Problemų kyla vertėjams, tekstų kūrėjams, publicistams. Malonu pabrėžti, kad vis daugiau žmonių, kurie susiduria su žydų kultūros ir istorijos tematika ir medžiaga, nori konsultuotis, o ne vieni sprendžia įvairius įvardijimo klausimus“, – sako rekomendacijos „Dėl žydų kultūrinių realijų lietuviškų pavadinimų“ rengėjų grupės vadovė Lara Lempertienė. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos suburtoje rengėjų grupėje dirbusios specialistės pasakoja apie nuveiktą darbą, jo paskirtį ir plėtros perspektyvas. 



Lietuvių kalbos draugijos skaitymų tema – Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai (Rita Urnėžiūtė) 11

Tradicija  tampančiuose  Lietuvių kalbos draugijos skaitymuose šį kartą kalbėtasi apie Metų žodžio ir Metų posakio rinkimus.  Ketvirtą  kartą  surengti skaitymai vyko kovo 1 d. Lietuvių kalbos institute, jų tema buvo „Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų patirtis“. Renginyje skaitytuose pranešimuose į šiuos rinkimus žvelgta įvairiais aspektais – tarptautinių kontekstų, lietuvių kalbos žodžių darybos, lietuvių kalbos dėstymo kitakalbėje mokykloje ir kt. 



Pedagogo užrašai

Žodžio atradimo gelmės renkant Metų žodį ir Metų posakį (Alina Grigelienė) 18

„Vilniaus r. Pakenės Česlovo Milošo pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojai jau penkerius metus dalyvauja mokykloje rengiamame Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų konkurse. […] Konkurso reikšmė yra neginčytina ir neabejotina. Pagrindinis jo tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos, telkti kitakalbių Lietuvos gyventojų bendruomenę valstybinės kalbos pagrindu“, ¬ – rašo šios mokyklos vyresnioji lietuvių kalbos mokytoja Alina Grigelienė.



Konkursas „Mūsų kalbinis kultūrinis  kraštovaizdis“ – kelionė Laiko pėdsakais po savo aplinką (Irena Baltakienė) 23

Praėjusių metų pabaigoje „Lituanistų sambūris“ kartu su Lietuvių kalbos institutu, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu bei Lietuvių kalbos draugija surengė konkursą mokiniams „Mūsų kalbinis kultūrinis kraštovaizdis“. Vertinimo komisijos narė Irena Baltakienė apžvelgia geriausius darbus ir pabrėžia, kad konkursas labai svarbus skatinant mokinius domėtis savo tėvyne, jos kultūra ir istorija paprastu ir patraukliu būdu – per savo asmeninę patirtį. 



Konferencijoje „Gimtoji kalba mokykloje“ – mokslininkų, pedagogų, studentų ir mokinių pranešimai (Ona Laima Gudzinevičiūtė, Regina Kvašytė) 26

Kovo  4  d.  įvyko  nuotolinė  vienuoliktoji  metodinė­dalykinė  konferencija  „Gimtoji kalba  mokykloje“,  skirta  Lietuvių kalbos draugijos  garbės  nario  prof.  habil.  dr.  Kazimiero  Župerkos 85­mečiui. Konferenciją, surengtą per pačias Kazimierines ir įtrauktą į šių metų Lietuvių kalbos dienų renginius, organizavo Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Regionų plėtros institutas, Lietuvių kalbos draugija, Kelmės r. savivaldybė, leidykla „Lucilijus“. Pranešimus skaitė ne tik mokslininkai, bet ir pedagogai, studentai, mokiniai.



Kronika 33

Šio numerio kronikoje apžvelgiamos Lietuvių kalbos draugijos skyrių naujienos.



Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimas „Dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos prie Lietuvos Respublikos Seimo 1996 m. gegužės 2 d. nutarimo Nr. 54 „Dėl valstybių sostinių pavadinimų“  pakeitimo 35



Valstybinės lietuvių kalbos komisijos protokolinis nutarimas Dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2021 m. gruodžio 16 d.  protokolinio nutarimo Nr. PN-18 (k-26) „Dėl rekomendacijos „Dėl pagrindinių  bendrinės lietuvių kalbos tarties normų“ patvirtinimo“  pakeitimo 36

Parašykite atsiliepimą