Gimtoji kalba Nr. 8

Gimtoji kalba Nr. 8

 • Metai:
  2017
 • ISBN:
  ISSN 0868-5134
 • Puslapių skaičius:
  32
 • Įrišimas:
  Minkštas viršelis
 • Formatas:
  164x235 mm
 • 1.06 €
Kiekis:

Jolanta Kovalevskaitė, Erika Rimkutė. Frazeologizmai ir posakiai tekstyne:
kokie pučia vėjai?
3

Esame įpratę, kad nagrinėjant lietuvių kalbos frazeologizmus dažniausiai aiškinamasi, kaip įvairūs autoriai juos vartoja ar perkuria. Bet kalbos vartotojams turbūt ne mažiau įdomu sužinoti, kurie frazeologizmai dabartinėje kalboje populiariausi, apie kuriuos reiškinius rašant jų prisireikia. Straipsnio autorės, remdamosi „Lietuvių kalbos daiktavardinių frazių žodyno“ duomenimis, nagrinėja, kokia yra dabar mūsų kalboje vartojama frazeologija. „Lietuvių kalbos daiktavardinių frazių žodynas“, parengtas Dabartinės lietuvių kalbos tekstyno pagrindu, yra ne tik žodynas, bet ir patogi duomenų bazė. Joje galima ieškoti ir konkrečių junginių, ir paskirų žodžių, ir pageidaujamų gramatinių formų. Ši duomenų bazė yra vertingas šaltinis naujesniems frazeologijos žodynams kurti ar papildyti.

Apžvelgiamus junginius autorės skirsto į dvi grupes: 1) užfiksuoti „Frazeologijos žodyne“ ir aptinkami Dabartinės lietuvių kalbos tekstyne, 2) tik tekstyne rasti žodžiai ir posakiai (pavyzdžiui, atėjo į pasaulį; pasitraukė iš žaidimo ir pan.). Abiejų grupių junginiai smulkiau klasifikuojami pagal reikšmę. Atkreipamas dėmesys į normos požiūriu prieštaringai vertinamus junginius, pavyzdžiui, makaronus (ant ausų) kabinti; nevynioti žodžių į vatą.

Janina Švambarytė-Valužienė. Viskas patink ir pritink, nieko daugiaus nebereik 13

Straipsnių apie aprangos žodžius tarmių žodynuose ciklą (pradžią žr. GK 2017 5 8–15) tęsia pasakojimas apie viršutinius vyrų ir moterų drabužius: paltus, sermėgas, rudines, skrandas, kailinius. Kaip ir ankstesniuose ciklo straipsniuose, su šiais drabužių pavadinimais taip pat esama šmaikščių pasakymų (ma paltas senas kap ir aš paci), vaizdingų palyginimų (lenda kaip utėlė į skrandą).

Atskirai aprašomi drabužiai, kuriais žmogus gyvenime apvelkamas tik kartą – per krikštynas ir laidotuves. Iliustraciniai sakiniai su šių drabužių pavadinimais atspindi ir skirtingų Lietuvos kraštų tradicijas, ir per ilgą gyvenimą sukauptą išmintį (smertinė suknia mirties neataneša).

Atgarsiai

Kalbos priežiūra – ne vien kontrolė (Pranas Kniūkšta) 20

Atsiliepiant į knygos „Lietuvių kalbos ideologija. Norminimo idėjų ir galios istorija“ apžvalgą (žr. GK 2017 5 18–21), polemizuojama su knygos autorių nuostata, kad kalbos priežiūra Lietuvoje esanti nereikalinga.

Mums rašo

Lietuvių kalbos vieta internete (Gintautas Grigas) 24

Pasaulyje gyvena apie 7,5 milijardo žmonių, Lietuvoje – apie 3 mlijonus. Jeigu kalbas išrikiuotume pagal jomis kalbančiųjų skaičių, lietuvių kalba nepatektų nė į pirmąjį šimtuką. Tačiau pagal įmonės „Translated“ kasmet apskaičiuojamą kiekvienos kalbos T indeksą lietuvių kalba patenka ne tik į pirmąjį šimtuką, bet ir į pirmąjį penkiasdešimtuką. Džiugina ir tai, kad ateityje prognozuojamas lietuvių kalbos T indekso didėjimas.

Dar sykį apie datos rašymą (Vytautas Butkus) 25

Atkreipiamas dėmesys į nelietuvišką datos trumpinimą skelbimuose, prekių etiketėse ir kitur.

Svetur

Madinga kalba – madingas žmogus? (Agnė Aleksaitė) 26

Lietuvoje dar tik randasi pavienių bandymų į kalbą žvelgti kaip į mados objektą, o ne vienoje užsienio šalyje, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, Didžiojoje Britanijoje, jau seniai nagrinėjamos kalbos ir žmogaus įvaizdžio sąsajos. Anglakalbėje visuomenėje pastebima, kad dažnai vartojami madingieji žodžiai ar posakiai tampa įkyriais kalbos štampais, užgožiančiais ir iš vartosenos stumiančiais kitas kalbinės raiškos priemones, todėl kyla poreikis kratytis madingųjų elementų. Tokių iniciatyvų imasi akademinė bendruomenė, žurnalistai, populiarių kalbos patarimų rengėjai.

Žiupsneliai

Kaip parašyti gerą brandos egzamino rašinį
(konkretūs nurodymai ir puikaus rašinio pavyzdys)
(Zita Alaunienė) 30

Tęsdama ironiškus svarstymus apie lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą, šį kartą autorė rašo, kaip reikėtų pasirinkti temą ir kaip ją susieti su privalomai reikalaujamo autoriaus kūryba.

Iš skaitinių (kūrėjai apie kalbą) 32

Mintys apie kalbą ir kūrybą iš šią vasarą spaudoje skelbtų pokalbių su Daina Opolskaite, Tomu Venclova, Eugenijumi Ališanka.

Jūsų įvertinimas

Blogas Geras

NAUJOS KNYGOS

Kaina: 1.06 €

Saulius Grybkauskas, Mindaugas Tamošaitis ir kiti

Kaina: 16.35 €

Danguolė Mikulėnienė

Kaina: 18.53 €

Artūras Slapšys, Alvydas Tamošiūnas ir kiti

Kaina: 6.05 €

Kaina: 1.06 €

Kaina: 1.06 €

Alfredas Bumblauskas, Alfonsas Eidintas ir kiti

( 1 )

Kaina: 15.26 €

Kamil Janicki

Kaina: 18.53 €