Gimtoji kalba Nr. 5

Gimtoji kalba Nr. 5

 • Metai:
  2017
 • ISBN:
  ISSN 0868-5134
 • Puslapių skaičius:
  32
 • Įrišimas:
  Minkštas viršelis
 • Formatas:
  164x235 mm
 • 1.06 €
Kiekis:

Kęstutis Urba. Vaikų ar vaikiška literatūra?     3

Vaikų literatūra – toks paprastas dalykas, tokia aiški sritis… Ją išmano kone kiekvienas, nes juk kiekvienas suaugėlis yra buvęs vaikas. Vis dėlto šios srities specialistams dažnai kyla klausimų, kaip įvardyti, pavadinti tam tikrus vaikų literatūros reiškinius, knygų tipus, žanrus. Su naujomis literatūros poetikos apraiškomis randasi ir negerų, nelogiškai išverstų dalykų, terminų, sąvokų, kurias būtina pasiaiškinti ir dėl jų susitarti.

Straipsnyje pateikiama argumentų, kodėl šiai literatūros sričiai tinkamesnis pavadinimas vaikų, o ne vaikiška literatūra, kodėl angliškas terminas novel į lietuvių kalbą neverstinas terminu novelė. Svarstoma, kaip taikliausiai lietuviškai įvardyti specifines vaikų literatūros žanrų atmainas (picture-book – paveikslėlių knyga, problem novel – problemų proza, graphic novel – vaizdų romanas (apysaka) ir kt.).

Janina Švambarytė-Valužienė. Galvos puošmenos ir apdangalai tarmių žodynuose    8

Beveik įpusėjus 2017-iesiems, Tautinio kostiumo metams, straipsnio autorė sumanė pasižvalgyti, kiek ir kokių žodžių aprangai nusakyti sudėta į lietuvių tarmių žodynus. Pasakojimas apie aprangos leksiką pradedamas nuo vyrų ir moterų galvos apdangalų ir papuošalų bei kaklo aprišalų pavadinimų. Straipsnyje primenami retesni, siauriau vartojami žodžiai (pavyzdžiui, zanavykų didskarė ir didskepetė, Klaipėdos krašto žlėgtis ir žlektis). Pateikiama ir stabiliųjų posakių, patarlių su galvos apdangalų pavadinimais: po kepure turėt „būti išgėrusiam“ (Šakiai); Prė kepures niekas nelimpa, prė skarelas viskas limpa, t. y. mergina visada kritiškiau vertinama, skaudžiau apkalbama negu vyras (Vidiškiai), ir kt.

Aktualijos

Kviečiame rinkti Metų žodį ir Metų posakį     16

2017-aisiais pirmą kartą Lietuvoje skelbiami Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai. Šiuose žurnalo puslapiuose spausdinami rinkimų nuostatai ir pasakojama, kaip bus rengiami rinkimai ir skelbiami nugalėtojai. Kandidatus dalyvauti Metų žodžio ir Metų posakio rinkimuose jau dabar kviečiama siūlyti el. paštu metuzodis@gmail.com

Apžvalga

Lietuvių kalbos ideologija. Norminimo idėjų ir galios istorija (Rita Urnėžiūtė)     18

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimai Nr. N-12 (161),

PN-6, PN-7, PN-8 (2017-04-27)     22

Skelbiamas Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimas, kuriuo tikslinamas Lietuvos vietovardžių sąrašas, ir trijų kirčiavimo rekomendacijų pakeitimai ir papildymai.

Kronika       25

Gegužės mėnesio kronikoje – du skyreliai: „Valstybinė kalba“ ir „Lietuvių kalbos draugijoje“. Pastarajame skyrelyje apie renginius, vykusius Panevėžyje ir Jurbarke, rašo Emilija Gedraitienė ir Aldona Pauliukaitienė.

Žiupsneliai                                                                                                                                   

Apie Gintarę, Gegužį ir kitas baisybes     31

Viename „Lietuvos ryto“ televizijos reportaže nuo pasakojimo apie nesusipratimus dėl kirčiavimo pereinama prie gąsdinimo baudomis už kalbos klaidas.

Jūsų įvertinimas

Blogas Geras

NAUJOS KNYGOS

Kaina: 1.06 €

Alfonso Rascón Cabalero

( 2 )

Kaina: 21.80 €

Vaclovas Bagdonavičius, Aušra Martišiūtė-Linartienė ir kiti

Kaina: 14.17 €

Vyr. redaktorius Vaclovas Bagdonavičius

Kaina: 57.77 €

Kaina: 1.06 €

Alfredas Bumblauskas, Alfonsas Eidintas ir kiti

Kaina: 15.26 €

Kaina: 1.06 €

Vytautas Būda

Kaina: 5.45 €