Gimtoji kalba Nr. 5

Gimtoji kalba Nr. 5

  • Metai:
    2018
  • ISBN:
    ISSN 0868-5134
  • Formatas:
    164x235 mm
  • 1.06 €
Kiekis:

Antanas Balašaitis. Lietuviškų žodynų keliai ir likimai 3

Rankraštinių ar seniai išspausdintų žodynų likimai neretai būna dramatiški. Lietuviškų žodynų rankraščių, retų spausdintų žodynų egzempliorių įvairiais keliais yra pakliuvę į Lietuvos ir užsienio šalių bibliotekas, archyvus, mokslo tiriamąsias įstaigas. Norint išgelbėti vertingus raštijos paminklus mokslininkams yra tekę leistis į pavojingas keliones, kaip antai pirmąją pokario žiemą Povilo Pakarklio vadovaujamai ekspedicijai į Karaliaučiaus kraštą.

Aktualijos

Valstybinės lietuvių kalbos būklė mokykloje – ką galima taisyti jau dabar? (Zita Asta Alaunienė) 6

Dabartinė lietuvių kalbos padėtis, autorės manymu, yra paradoksali. Apžvelgusi jos ypatumus, kalbininkė plačiau rašo apie vieną paradoksą: pastangas kovoti su smunkančiu raštingumu ir nesidomėjimą to neraštingumo priežastimis. Ieškant priežasčių skatinama žvelgti į mokyklą, į nesibaigiančias lietuvių kalbos mokymo turinio reformas, prieštaringus brandos egzamino rašinio reikalavimus ir vertinimo kriterijus. Teikiamas projektas, kaip būtų galima suformuluoti tokius rašinio reikalavimus, kokius mokiniai gali įvykdyti, ir tokius vertinimo kriterijus, kurie būtų aiškūs vertintojams.

Pirmoji virtuali lietuvių kalbos viktorina – be įtampos, be sienų ir su linkėjimais tęsti (Rita Urnėžiūtė, Indrė Skramtai) 14

Gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Lietuvių kalbos draugija pirmą kartą surengė visuotinę virtualią lietuvių kalbos viktoriną. Ir dalyvių, ir nugalėtojų skaičius gerokai viršijo rengėjų lūkesčius, o palankūs vertinimai bus didžiausia paskata tokią viktoriną surengti ir kitąmet.

Baigėsi ketvirtasis nacionalinis konkursas „Mano žodynas“ (Aurelija Gritėnienė) 20

Lietuvių kalbos instituto žodynininkai ir Lituanistikos židinys nuo 2012 m. kas dvejus metus rengia nacionalinį konkursą „Mano žodynas“. Šių metų konkursui gauta daugiau kaip 30 įvairiausių žodynų ir žodynėlių. Kitaip nei ankstesniais metais, sulaukta daugiau vietovardžių, asmenvardžių žodynų, grožinės literatūros kūrinių žodynų. Sumažėjo žargono ir svetimybių žodynėlių. Konkurso nugalėtojų darbuose vertingos medžiagos gali rasti mokytojai ir mokiniai, kraštotyrininkai, tautosakininkai, istorikai.

Kronika 27

Pasakojama apie du Lietuvių kalbos draugijos renginius: Šaukėnuose vykusį kalbininko Alberto Rosino 80-ųjų gimimo metinių minėjimą ir Jurbarke surengtą popietę, skirtą kraštiečiams kalbininkams Elenai Grinaveckienei ir Jonui Paulauskui.

VLKK nutarimas Nr. N-1 (163) (su Aistės Pangonytės komentaru) 31

Skelbiamas VLKK nutarimas dėl Gruzijos vardo varianto Sakartvelas, komentare aiškinami šio sprendimo motyvai.

Jūsų įvertinimas

Blogas Geras

NAUJOS KNYGOS

Kaina: 1.06 €

Alfredas Bumblauskas, Alfonsas Eidintas ir kiti

Kaina: 15.26 €

Kamil Janicki

Kaina: 18.53 €

Kaina: 1.06 €

Kaina: 1.06 €

Alfonso Rascón Cabalero

( 2 )

Kaina: 21.80 €

Vaclovas Bagdonavičius, Aušra Martišiūtė-Linartienė ir kiti

Kaina: 14.17 €

Vyr. redaktorius Vaclovas Bagdonavičius

Kaina: 57.77 €