Gimtoji kalba Nr. 4

Gimtoji kalba Nr. 4

 • Metai:
  2017
 • ISBN:
  ISSN 0868-5134
 • Puslapių skaičius:
  32
 • Įrišimas:
  Minkštas viršelis
 • Formatas:
  164x235 mm
 • 1.06 €
Kiekis:

Kazimieras Romualdas Župerka. Apie lietuvių charakterio ir kalbėsenos savitumą            3

Tautinį charakterį sudaro įvairių, netgi priešingų, bruožų dermė: jis apima tarminius (regioninius – etninių sričių) charakterius, kaimo ir miesto įdiegtus skirtingumus; tauta derina savyje lyčių, kartų bruožus. Vienų teigiama, kad lie­tuviai ramūs, santūrūs, nešokantys į akis, lyriški, kitų – kad sumanūs, ryžtingi… Vìsai tautai priskiriamus bruožus (t. y. tai, koks yra „vidutinis“ lietuvis) suvo­kiame tik kaip pripažinimą ryškesnių dominančių. Ypač tarp arčiau gyvenančių, giminingų kalbų tautų ne visada lengva įžiūrėti visai skirtingų bruožų. Dažniau pastebimas tų pačių būdingų bruožų skirtingas santykis, kiek kitokie deriniai. Straipsnyje įdėmiau žvelgiama į tris bruožus, aptinkamus lietuvio stereotipuose: lyriškumą, santūrumą, humorą, ieškoma šių bruožų ir kalbėsenos atitikties.

Atgarsiai

Žodžiai kaip signa temporis (Virginijus Gasiliūnas)         11

Atsiliepdamas į Agnės Aleksaitės straipsnį „Metų žodžio rinkimai užsienyje ir Lietuvoje“ (GK 2017 3) autorius svarsto, kaip Lietuvoje galėtų būti rengiami metų žodžio rinkimai ir kas galėtų jų imtis.

Profesoriui Kazimierui Romualdui Župerkai – 80 (Jolanta Vaskelienė, Džiuljeta Maskuliūnienė)             1

Kolegių sveikinimo žodis žymiajam stilistikos specialistui Šiaulių universiteto profesoriui emeritui Kazimierui Romualdui Župerkai.

Apžvalga

Terminologija (23) (Rita Katelytė)     15

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimas Nr. N-1 (160) (2017-03-30)     17

Dėl Danės upės papildomo vardo Dangė (Laimutis Bilkis, Alma Ragauskaitė)      17

Balandžio 30 d. posėdyje VLKK nutarė papildyti Lietuvos vietovardžių sąrašą – įtraukti į jį upėvardžio Danė variantą Dangė. Vardyno specialistų komentare rašoma apie tris šio upėvardžio variantus – oficialųjį Danė, gretiminį Danija ir šalutinį Dangė, pagrindžiama, kodėl pastaroji forma laikoma papildoma: normine, bet šalutine, skirta neoficialiajai vartosenai.

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos protokoliniai nutarimai Nr. PN-2 (k-2.1), PN-3 (k-3.3), PN-4 (k-4.3), PN-5 (k-6.1) (2017-03-30)         17

Skelbiami keturių kirčiavimo rekomendacijų pakeitimai ir papildymai.

Kronika      23

Balandžio mėnesio numerio kroniką sudaro trys skyreliai: „Personalijos“, „Konferencijos, renginiai“, „Švietimas“. Greta keleto trumpai paminėtų renginių spausdinama Daivos Kardelytės-Grinevičienės ir Janinos Švambarytės-Valužienės parengta plati 53-iosios Arturo Uozuolo dienos konferencijos apžvalga. „Švietimo“ skyrelyje Vitalija Karaciejūtė rašo apie Alytuje surengtą konferenciją „Šiuolaikinė lituanistika: teorinės aktualijos ir praktika“.

Iš klausinių       23

Skaitytojai jau įprato kartkartėm žurnale rasti skyrelį „Iš skaitinių“, kuriame pateikiama įdomių, netikėtų pasvarstymų apie kalbą, kalbėtojus ar kalbininkus. Nuo šio numerio žurnale atsiras ne tik spausdintų tekstų, bet ir radijo, televizijos ar apskritai viešosios erdvės pokalbių fragmentų. Šį kartą prisimenama, ką apie kalbos žaidimo įgarsinimą ir taisyklingą tartį „Žinių radijo“ laidoje kalbėjo Marijonas Mikutavičius ir Giedrius Arbačiauskas.

Jūsų įvertinimas

Blogas Geras

NAUJOS KNYGOS

Kaina: 1.06 €

Alfonso Rascón Cabalero

( 2 )

Kaina: 21.80 €

Vaclovas Bagdonavičius, Aušra Martišiūtė-Linartienė ir kiti

Kaina: 14.17 €

Vyr. redaktorius Vaclovas Bagdonavičius

Kaina: 57.77 €

Kaina: 1.06 €

Alfredas Bumblauskas, Alfonsas Eidintas ir kiti

Kaina: 15.26 €

Kaina: 1.06 €

Vytautas Būda

Kaina: 5.45 €